temat wybrany: jak długo trwa wymiana dowodu osobistego

Wymiana dowodu osobistego to jedna z nieuniknionych czynności, z którymi musimy się zmierzyć w ciągu naszego życia. Warto wiedzieć, ile czasu trzeba poświęcić na tę czynność, aby móc odpowiednio zaplanować swoje obowiązki.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że czas oczekiwania na nowy dowód osobisty zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest ilość wniosków, jakie w danym czasie wpłynęły do urzędu. Jeśli w Twoim przypadku jest ich dużo, to niestety będziesz musiał poczekać dłużej. Innym istotnym czynnikiem jest miejsce zamieszkania – w niektórych miejscowościach czas oczekiwania może być krótszy, a w innych dłuższy.

Jeśli chodzi o sam proces wymiany dowodu osobistego, to najpierw musisz złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Możesz to zrobić osobiście w urzędzie gminy lub miasta, ale również przez internet. Na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji dostępna jest usługa e-wniosek, dzięki której możesz złożyć wniosek online.

Po złożeniu wniosku urzędnicy wykonują zdjęcie i odciski palców, a także weryfikują Twoje dane osobowe. Następnie przystępują do produkcji nowego dowodu osobistego. Cały proces trwa około 30 dni roboczych. Oznacza to, że od momentu złożenia wniosku do otrzymania nowego dokumentu musisz liczyć około 4-6 tygodni.

Jeśli potrzebujesz dowodu osobistego pilnie, istnieje możliwość skorzystania z tzw. trybu ekspresowego. Wówczas cały proces trwa zazwyczaj około 24 godzin, ale niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowując, wymiana dowodu osobistego to czynność, która może zająć nam nawet kilka tygodni. Dlatego warto zaplanować to z wyprzedzeniem i złożyć wniosek na kilka tygodni przed upływem terminu ważności obecnego dokumentu. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych stresów i problemów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.