temat wybrany: jaki dochód powoduje zawieszenie emerytury

Zawieszenie emerytury związane jest z osiąganiem dochodu powyżej określonej kwoty. W przypadku emerytur z ZUS, limit ten wynosi obecnie 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli około 3166 złotych brutto miesięcznie.

Jeśli osoba pobierająca emeryturę osiągnie dochód powyżej tej kwoty, wówczas emerytura zostaje zawieszona. Oznacza to, że w okresie, w którym dana osoba osiąga wysoki dochód, nie otrzymuje ona emerytury.

Warto jednak zaznaczyć, że zawieszenie emerytury jest tymczasowe i nie oznacza trwałego odebrania emerytury. Kiedy dochód spadnie poniżej limitu, emerytura zostanie przywrócona.

W przypadku emerytur wojskowych, policyjnych czy mundurowych, limit dochodu jest znacznie wyższy i wynosi około 5150 złotych brutto miesięcznie.

Warto zwrócić uwagę, że wszelkie formy dochodu, w tym np. wynajem nieruchomości czy zyski z inwestycji, są wliczane do limitu dochodu. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie dochody osiągamy i w jakiej wysokości, aby uniknąć zawieszenia emerytury.

Podsumowując, zawieszenie emerytury jest związane z osiąganiem dochodu powyżej określonej kwoty i jest to tymczasowe rozwiązanie. Dlatego warto śledzić swoje dochody i unikać przekraczania limitów, aby nie tracić prawa do emerytury.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.