temat wybrany: kiedy można sprzedać auto z darowizny

W obecnych czasach posiadanie samochodu staje się coraz bardziej popularne i powszechne. Wielu z nas posiada już swoje własne auto, a niektórzy otrzymali je w formie darowizny. To bardzo miłe gesty, ale co w przypadku, gdy chcemy sprzedać samochód, który otrzymaliśmy w prezencie?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, ale wymaga pewnego wyjaśnienia. Otóż, aby móc sprzedać samochód, który otrzymaliśmy w darowiźnie, musimy poczekać na upływ pewnego okresu czasu. W Polsce właśnie taki okres wynosi 5 lat. Dopiero po tym czasie możemy swobodnie sprzedać samochód, który otrzymaliśmy w prezencie.

Warto wiedzieć, że istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Jeśli darowizna była dokonana przez naszych rodziców lub dziadków, wówczas okres ten skraca się do 3 lat. W przypadku, gdy darowizna była dokonana ze względu na określone wydarzenia, np. ślub, to okres ten wynosi tylko rok.

Należy jednak pamiętać, że sprzedaż samochodu otrzymanego w darowiźnie przed upływem okresu 5 lat (lub 3 lat w przypadku darowizny od rodziców lub dziadków) jest możliwa, ale może skutkować koniecznością zapłaty podatku od sprzedaży. Podatek ten wynosi 2% od wartości samochodu.

Warto zaznaczyć, że jeśli sprzedaż samochodu odbywa się w ramach działalności gospodarczej, to podatek ten jest naliczany w każdym przypadku. Z kolei, jeśli sprzedajemy samochód na rzecz osoby fizycznej, a wartość samochodu jest niższa niż 20 tysięcy złotych, to podatek ten nie będzie naliczany.

Podsumowując, sprzedaż samochodu otrzymanego w darowiźnie jest możliwa po upływie okresu 5 lat (lub 3 lat w przypadku darowizny od rodziców lub dziadków). W przypadku sprzedaży przed tym terminem, konieczne może być zapłacenie podatku od sprzedaży. Ważne jest, aby pamiętać o tych zasadach, aby nie narażać się na nieprzyjemne konsekwencje prawne lub finansowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.