temat wybrany: kiedy trzeba przerejestrować auto

Motoryzacja to dla wielu osób pasja i sposób na poruszanie się z miejsca na miejsce. Jednym z obowiązków właściciela samochodu jest przerejestrowanie pojazdu w odpowiednim terminie. W artykule przedstawimy, kiedy należy dokonać przerejestrowania, jakie dokumenty są potrzebne oraz jakie kary grożą za niedopełnienie obowiązku.

Przede wszystkim, przerejestrować pojazd należy w momencie zmiany właściciela. Dzieje się tak w przypadku kupna lub sprzedaży auta. Wówczas nowy właściciel ma obowiązek dokonać zmiany wpisu w ewidencji pojazdów w ciągu 30 dni od daty nabycia pojazdu.

Kolejnym przypadkiem, kiedy należy przerejestrować auto, jest zmiana miejsca zamieszkania. Właściciel samochodu ma na to 14 dni od dnia zameldowania się na nowym adresie. Warto pamiętać, że w przypadku wyjechania za granicę na pobyt dłuższy niż 185 dni, należy dokonać wyrejestrowania pojazdu.

Do przerejestrowania pojazdu potrzebne są odpowiednie dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu, dowód osobisty właściciela oraz oświadczenie o stanie licznika kilometrów. W przypadku braku któregoś z wymienionych dokumentów, przerejestrowanie nie jest możliwe.

Niedopełnienie obowiązku przerejestrowania pojazdu grozi karą grzywny. W przypadku braku zmiany właściciela pojazdu kara może wynieść nawet 500 złotych, natomiast za brak zmiany adresu zamieszkania kara wynosi 100 złotych.

Podsumowując, przerejestrowanie pojazdu jest obowiązkiem właściciela samochodu. Należy pamiętać o terminach oraz odpowiednim przygotowaniu dokumentów. Niedopełnienie obowiązku przerejestrowania grozi karą, dlatego warto zadbać o to jak najszybciej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.