temat wybrany: kto płaci za auto zastępcze

W przypadku wypadku lub awarii samochodu, często konieczne jest skorzystanie z auta zastępczego. Wiele osób jednak nie wie, kto ponosi koszty wynajmu takiego pojazdu. Poniżej przedstawiamy poradnikowy artykuł dotyczący tego tematu.

Zakres ubezpieczenia

Warto przede wszystkim sprawdzić, jakie mamy ubezpieczenie, ponieważ to od niego zależy, kto poniesie koszty wynajmu auta zastępczego. W przypadku OC (odpowiedzialność cywilna) nie ma takiej możliwości – to ubezpieczyciel sprawcy wypadku pokrywa koszty naprawy samochodu poszkodowanego oraz wynajmu auta zastępczego na czas naprawy.

Jeśli jednak mamy ubezpieczenie AC (autocasco), to zazwyczaj mamy opcję wypożyczenia auta zastępczego. Jednakże, trzeba pamiętać, że opcja ta jest dostępna tylko przy wypadku lub kolizji, a nie przy awarii samochodu.

Kto ponosi koszty wynajmu auta zastępczego?

Jeśli posiadamy ubezpieczenie AC i jadąc zgodnie z przepisami zostaliśmy poszkodowani w wypadku, to koszty wynajmu auta zastępczego pokrywa ubezpieczyciel sprawcy wypadku. W przypadku, gdy zdarzył się wypadek z naszej winy, to koszty wynajmu ponosi nasze ubezpieczenie.

Jeśli jednak nie posiadamy ubezpieczenia AC, to koszty wynajmu auta zastępczego w przypadku wypadku lub kolizji trzeba ponieść samemu. Warto jednak zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach, np. gdy wypadek został spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę, można starać się o zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego z ubezpieczyciela sprawcy.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że kwestie związane z autem zastępczym są skomplikowane i zależą od wielu czynników. Warto zawsze dokładnie sprawdzić swoje ubezpieczenie i zwrócić uwagę na jego zakres. W przypadku niejasności warto skorzystać z pomocy specjalisty lub doradcy ubezpieczeniowego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.