temat wybrany: kto wynalazł silnik odrzutowy

Silnik odrzutowy to jedna z najważniejszych innowacji w historii motoryzacji. Jest on stosowany w samolotach, ale także w pojazdach naziemnych, takich jak czołgi czy pojazdy opancerzone. Jednak kto był wynalazcą tego niesamowitego urządzenia?

Silnik odrzutowy został wynaleziony przez niemieckiego inżyniera Hansa von Ohaina i jego współpracownika Maxa Hahnego w 1930 roku. Ich pierwsze urządzenie, które zostało nazwane „silnikiem oporowym”, działało w oparciu o zasadę zasadę reakcji. W praktyce oznaczało to, że silnik wyrzucał gorący strumień gazu w tył, co powodowało ruch w przeciwnym kierunku.

Kolejnym ciekawym faktem jest to, że w tym samym czasie inny inżynier, Frank Whittle z Wielkiej Brytanii, również pracował nad silnikiem odrzutowym. Whittle zarejestrował swojego wynalazku już w 1930 roku, jednak pracował nad nim jeszcze przez kilka lat. Pierwszy lot samolotem napędzanym silnikiem odrzutowym odbył się dopiero w 1941 roku.

Od tego czasu silniki odrzutowe stały się nieodzownym elementem lotnictwa, a także motoryzacji. Dzięki nim samoloty osiągają większe prędkości, a pojazdy opancerzone mogą poruszać się nawet w trudnym terenie. Co ciekawe, rozwój technologii silników odrzutowych nadal trwa, co oznacza, że ich możliwości wciąż rosną.

Wnioski:

Silnik odrzutowy to wynalazek niemieckiego inżyniera Hansa von Ohaina i jego współpracownika Maxa Hahnego.

Silnik odrzutowy działa w oparciu o zasadę reakcji, czyli wyrzucania gorącego strumienia gazu w tył, co powoduje ruch w przeciwnym kierunku.

Pierwszy lot samolotem napędzanym silnikiem odrzutowym odbył się w 1941 roku.

Silniki odrzutowe są nieodzownym elementem lotnictwa i motoryzacji, a ich rozwój wciąż trwa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Wosk sojowy – naturalny wybór do świec

Wosk sojowy staje się coraz popularniejszym wyborem wśród miłośników świec. Jest to naturalna, biodegradowalna i odnawialna alternatywa dla wosku parafinowego, który jest wytwarzany z ropy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.