temat wybrany: mechaniki kwantowej kiedy powstała

Mechanika kwantowa to jedna z najważniejszych teorii fizycznych, która opisuje zachowanie materii na najmniejszych skalach. W przeciwieństwie do klasycznej mechaniki, która opiera się na obserwacjach makroskopowych, mechanika kwantowa zajmuje się zachowaniem materii na poziomie mikroskopowym.

Pierwsze prace nad mechaniką kwantową pojawiły się na początku XX wieku. W roku 1900 Max Planck zaproponował, że energia elektromagnetyczna jest przesyłana w postaci kwantów, czyli porcji energii. Teoria ta była pierwszym krokiem w kierunku mechaniki kwantowej.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii mechaniki kwantowej był eksperyment z podwójną szczeliną, przeprowadzony przez Thomasa Younga w roku 1801. Eksperyment ten pozwolił na wykazanie, że światło zachowuje się jak fala, ale jednocześnie może mieć charakter cząsteczkowy.

W roku 1925 Erwin Schrödinger opracował równanie falowe, które pozwala na opisanie stanów kwantowych. Równanie to stało się podstawowym narzędziem matematycznym mechaniki kwantowej.

Mechanika kwantowa jest dziedziną, która pozwala na dokładne opisanie zachowania atomów, cząstek elementarnych i układów molekularnych. Znajduje zastosowanie m.in. w fizyce ciała stałego, chemii kwantowej, elektronice, a także w innych dziedzinach nauki i techniki.

Współcześnie mechanika kwantowa jest jednym z filarów współczesnej nauki. Odkrycia z tej dziedziny doprowadziły do rewolucji w dziedzinie technologii, a także pozwoliły na lepsze zrozumienie natury świata, w którym żyjemy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.