temat wybrany: silnik odrzutowy kto wynalazł

Silnik odrzutowy – kto wynalazł?

Silnik odrzutowy to jedno z najważniejszych osiągnięć w motoryzacji oraz technice lotniczej. To dzięki niemu samoloty potrafią osiągać duże prędkości i płynąć w powietrzu na znacznych wysokościach. Ale kto jest wynalazcą tej maszyny?

Pierwszy silnik odrzutowy został wynaleziony w Niemczech przez inżyniera Hansa von Ohaina oraz jego współpracownika, Maxa Hahnna, w 1936 roku. Ich konstrukcja była oparta na zasadzie działania silnika rakietowego, w którym spalający się paliwo generuje ciąg, który przesuwa obiekt do przodu.

Pierwszy lot z użyciem silnika odrzutowego odbył się w 1939 roku w Niemczech, kiedy to uruchomiono prototyp samolotu Heinkel He 178, wyposażony w silnik von Ohaina i Hahna. Maszyna osiągnęła prędkość 750 km/h, co było wówczas niespotykane.

Po II wojnie światowej w wyniku postępu technologicznego silniki odrzutowe stały się coraz bardziej popularne i doskonalone. Dziś są one wykorzystywane w różnych rodzajach samolotów, począwszy od myśliwców wojskowych aż po samoloty pasażerskie.

Silnik odrzutowy to wynalazek, który znacząco wpłynął na rozwój motoryzacji oraz techniki lotniczej. Dzięki niemu samoloty potrafią osiągać duże prędkości i pokonywać znaczne odległości w krótkim czasie. Warto pamiętać, że pierwszym wynalazcą tej konstrukcji był niemiecki inżynier Hans von Ohain, który wraz ze swoim współpracownikiem, Maxem Hahnnem, opracował prototyp silnika odrzutowego już w 1936 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.