temat wybrany: silnik stirlinga jak zrobić

Silnik Stirlinga – jak zrobić?

Silnik Stirlinga to urządzenie, które działa na zasadzie przemiany cieplnej energii w mechaniczną. Pomysł wynalezienia takiego silnika pochodzi z XIX wieku, jednak jego prostota i skuteczność sprawiła, że do dziś jest on popularny wśród miłośników motoryzacji oraz naukowców.

Jeśli chcesz samodzielnie zbudować silnik Stirlinga, potrzebujesz kilku elementów. Pierwszym z nich jest tzw. cylindryczna zamknięta rura, która będzie pełnić rolę cylindra. Następnie potrzebujesz tłoka, który będzie poruszał się wewnątrz rury. Tłok musi być szczelny, aby nie przepuszczać powietrza. Do tego będziesz potrzebować cylindra z zimną wodą i cylindra z gorącą wodą!

W celu uruchomienia silnika, potrzebujesz źródła ciepła, np. palnika gazowego lub lampki naftowej. Następnie umieść rurę na źródle ciepła, a drugi koniec rury w temperaturze niższej (możesz umieścić ją w wiadrze z wodą). Gdy cylindry uzyskają odpowiednią temperaturę, zaczną się w nich przemieszczać cząsteczki powietrza, co spowoduje ruch tłoka.

Istnieje wiele różnych wersji silników Stirlinga, w zależności od ich zastosowania. Można je wykorzystać do produkcji energii elektrycznej, do napędu samochodów lub do zasilania innych urządzeń. Jednym z najpopularniejszych zastosowań silników Stirlinga jest ich wykorzystanie w samolotach bezpilotowych, ponieważ umożliwiają one dłuższe loty bez konieczności tankowania.

Podsumowując, silnik Stirlinga to urządzenie, które można zbudować samodzielnie w domu. Jednak jego składowe elementy są dość skomplikowane, więc wymaga to pewnej wiedzy technicznej. Niemniej jednak, jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z motoryzacją od budowy własnego silnika, to silnik Stirlinga może być dobrym wyborem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.