temat wybrany: sprzedaje auto kto płaci podatek

Jeśli sprzedajesz swoje auto, musisz wiedzieć, kto ponosi koszty podatku. W zależności od sytuacji, obowiązek ten spoczywa na kupującym lub na sprzedającym.

Jeśli auto jest sprzedawane przez osobę prywatną, to z reguły to kupujący jest zobowiązany do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wynosi on 2% wartości pojazdu i jest pobierany przez urząd skarbowy. Kupujący musi złożyć odpowiednie dokumenty i uiścić podatek w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy.

Jednak w niektórych sytuacjach obowiązek ten spoczywa na sprzedającym. Tak jest w przypadku, gdy auto sprzedaje firma lub osoba prowadząca działalność gospodarczą. Wówczas to sprzedający jest zobowiązany do opłacenia podatku PCC i musi zgłosić transakcję do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni.

Warto pamiętać, że od kwoty podatku PCC można odliczyć niektóre koszty związane z transakcją, np. koszty naprawy samochodu czy koszty przeglądów technicznych. Warto więc zachować wszystkie rachunki i dokumenty związane z pojazdem.

Podsumowując, podatek od sprzedaży samochodu zależy od sytuacji i z reguły obowiązek ten spoczywa na kupującym. Jednak warto dokładnie przebadać swoją sytuację, aby uniknąć kłopotów z urzędem skarbowym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.