temat wybrany: w jaki sposób zawiesić emeryturę

Emerytura to czas, na który pracownicy czekają przez wiele lat. Jednak niektórzy decydują się na zawieszenie jej w celu podjęcia pracy na nowo lub realizacji swoich pasji. Jak więc zawiesić emeryturę?

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku w ZUSie. Można to zrobić osobiście, wysyłając listem poleconym lub przez Internet. Wniosek powinien zawierać informacje dotyczące numeru PESEL, imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru rachunku bankowego oraz okresu zawieszenia emerytury.

Należy pamiętać, że zawieszenie emerytury jest możliwe na okres od 1 do 24 miesięcy. W przypadku chęci przedłużenia zawieszenia, trzeba złożyć kolejny wniosek.

Po upływie okresu zawieszenia emerytury, należy złożyć kolejny wniosek o jej wzniesienie. Przed złożeniem takiego wniosku warto sprawdzić, czy nie ma to wpływu na wysokość emerytury. W niektórych przypadkach może ona zostać obniżona.

Zawieszenie emerytury nie oznacza także, że osoba zgłaszająca wniosek nie musi opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku podjęcia pracy na umowę o pracę, składki będą płacone przez pracodawcę. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, należy samodzielnie opłacać składki.

Podsumowując, zawieszenie emerytury jest możliwe na okres od 1 do 24 miesięcy. Należy złożyć odpowiedni wniosek w ZUSie, pamiętając o informacjach dotyczących numeru PESEL, imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru rachunku bankowego oraz okresu zawieszenia. Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, czy nie ma to wpływu na wysokość emerytury oraz trzeba pamiętać o opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku podjęcia pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Wosk sojowy – naturalny wybór do świec

Wosk sojowy staje się coraz popularniejszym wyborem wśród miłośników świec. Jest to naturalna, biodegradowalna i odnawialna alternatywa dla wosku parafinowego, który jest wytwarzany z ropy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.