temat wybrany: wymiana oleju co ile

Wymiana oleju to podstawowy element regularnego serwisowania samochodu. To właśnie dzięki niemu silnik pracuje bez zakłóceń, a jego żywotność jest znacznie wydłużona. Jednak wiele osób ma problemy z określeniem, co ile należy wymieniać olej w swoim pojazdzie. Dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć to zagadnienie.

Zacznijmy od tego, że każdy producent samochodu określa swoje zalecenia co do okresów wymiany oleju. Najlepiej więc znaleźć informacje na ten temat w instrukcji obsługi. W przypadku braku takiej informacji, można skorzystać z ogólnych zasad.

Zazwyczaj wymiana oleju powinna odbywać się co 10-15 tysięcy kilometrów lub co 12 miesięcy, ale warto pamiętać, że to tylko wytyczne. W rzeczywistości wiele zależy od stylu jazdy, warunków drogowych czy specyfiki silnika. Jeśli często jeździmy w korkach, krótkie trasy lub wykonujemy częste przyspieszenia, to zalecany okres wymiany oleju powinien być skrócony o połowę.

Warto też wiedzieć, że niektóre silniki wymagają wymiany oleju syntetycznego, które jest droższe od oleju mineralnego, ale ma znacznie lepsze właściwości smarujące. W takim przypadku zalecany okres wymiany oleju wynosi od 15 do 20 tysięcy kilometrów.

Nie należy też zapominać o wymianie filtra oleju. Zazwyczaj zaleca się jego wymianę co drugą wymianę oleju, ale warto to sprawdzić w instrukcji obsługi lub skonsultować się z mechanikiem.

Podsumowując, okres wymiany oleju zależy od wielu czynników i nie ma jednoznacznej odpowiedzi co ile powinno się go wymieniać. Najlepiej więc skorzystać z zaleceń producenta lub skonsultować się z doświadczonym mechanikiem. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych kosztów i zapewnimy naszemu samochodowi długą żywotność.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.