temat wybrany: wymiana prawa jazdy kto musi

Wymiana prawa jazdy – kto musi i kiedy?

Prawo jazdy to dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym na drodze. Jest on ważny przez określony czas, po którym należy go wymienić na nowy. Ale kiedy dokładnie trzeba się zająć tą kwestią?

Pierwsza wymiana prawa jazdy następuje już po 15 latach od jego wydania. Dotyczy to osób, które uzyskały prawo jazdy przed 1 stycznia 2013 roku. Po upływie tego czasu konieczne jest udać się do urzędu i wymienić dokument na nowy. Procedura jest prosta i polega na złożeniu wniosku oraz opłaceniu odpowiedniej kwoty.

Osoby, które uzyskały prawo jazdy po 1 stycznia 2013 roku, powinny wymienić dokument po 20 latach od jego wydania. W tym przypadku również należy udać się do urzędu i złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy.

W przypadku, gdy prawo jazdy ulegnie zniszczeniu, zagubieniu lub kradzieży, konieczna jest jak najszybsza wymiana dokumentu. W takiej sytuacji należy zgłosić się do urzędu lub placówki PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych) i tam dokonać wymiany.

Warto pamiętać, że wymiana prawa jazdy jest obowiązkowa, dlatego warto zacząć myśleć o niej z wyprzedzeniem, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Należy również pamiętać, że za brak wymiany prawa jazdy grozi kara finansowa.

Wymiana prawa jazdy to ważna kwestia, która dotyczy wszystkich kierowców. Dlatego warto zwrócić uwagę na terminy wymiany i zrobić to z wyprzedzeniem, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.